Skip to content Skip to main navigation Report an accessibility issue

Staff Awards

Outstanding Academic Support

YEAR NAME DEPT
2023

Pam Armentrout
Christine Cheney
Showni Medline-Crump
Marla Roberts

Mathematics
Physics and Astronomy
Physics and Astronomy
Office of the Dean
2022 Molly Green Geography
2019 Michele Wilson English
2018 Donna Bodenheimer English
2017 Rachelle Allen
Connie Ogle
Microbiology
Psychology
2016 Pamela Whaley English
2015 Marva Anderson
Pamela Hughes
EEB
MFLL

Outstanding Financial Support

YEAR NAME DEPT
2023 Kelly Kramer World Languages and Cultures
2022 Shelley Gentry, Mike Roach School of Art, Physics and Astronomy
2018 Lee Rideout Psychology
2018 Juvy Melton Mathematics
2017 Diana Beeler
LaShel Brown
Classis & Religious Studies
BCMB
2016 Debra Johnson Physics
2015 Judith Welch English

Outstanding Technical Support

YEAR NAME DEPT
2023 Daniel Tipton Division of Biology
2022 Brad Gardner Physics and Astronomy
2019 John Dunlap Division of Biology
2018 Rick Huffstetler
Sarah McFalls
Physics & Astronomy
School of Art
2017 James Hodges Biology
2016 David Pratt BSF
2015 Anthony Faiia EPS

Outstanding Teamwork

YEAR NAME DEPT
2023 Jessica Black, Megan Cottrell, Mitchell Harper Humanities Shared Service
2022 Susan McMillan, Patrick Lanczki, Liz Aaron, Phyllis Belanger, Melissa Caldwell-Weddig, Jillie Eves, Christy Fogarty, Jason Fogarty, Sarah Gaboda, Travis Gaboda, George Hairston, Kyle Hooks, Jon Mohrman, Mike Ponder, Kyle Schellinger, Amber Williams, Jerry Winkle Theatre
2019 Tom Cervone, Charlotte Holland, Jill Baker, Shelly Payne, Amanda Middleton, Robin Conklin, Julie Summers, Sarah Burton, Morgan Moody, David Ratliff, Susan McMillan, Hana Sherman Theatre 
2017 Nancy Loftis and Shirley Martin Sociology
2016 Kim Harrison, Mary Beckley, and Bernice Koprince History
2015 Don Conard, Melissa Caldwell-Weddig, Travis Gaboda, Christy Fogarty, Mike Ponder, & Jillie Eves Theatre

New Staff Member

YEAR NAME DEPT
2023 Burnette Crombie Mathematics